23 Görüntülenme
Propaganda izle (1999)
7.1 IMDB Puanı

Propaganda izle (1999)

(Propaganda, 小镇里的国界线, Пропаганда)
  • Yapım Yılı Turkey
  • Yapım Şirketi Plato Film Production
  • Film Süresi 2 saat
Oyuncular Metin Akpinar , Kemal Sunal , Meltem Cumbul , Rafet El Roman , Ali Sunal , Meral Orhonsay , Nazmiye Oral , Müge Oruçkaptan , Berfi Dicle , Kenan Baydemir , Nail Kirmizigül , Turgay Aydin , Cem Safran , Zaven Cigdemoglu , Baycan Baybur
"Propaganda izle", 1948 yılında, Doğu Türkiye'deki sınır küçük bir köyün içinden geçer. Arkadaşlar ve sevgililer ayrılır, kör bürokratlar hüküm sürmeye başlar ve herkes - hatta bürokratlar bile - safça bir şekilde henüz hazır olmadıkları yeni düzenle başa çıkmak zorundadır.

Ben bu filmi gerçekten çok sevdim ve bence Türk sinemasının en iyi yapıtlarından biridir. Türk sıcakkanlılığı ve tutkusunu resmediyor, ancak Türkiye'deki ve her yerdeki inatçı bürokrasiye alaycı bir yorum yapar! Oyuncu kadrosu harika, sevilen Kemal Sunal (tüm iyi insanlar gibi çok erken ölen) ve harika Metin Akpınar ile birlikte. İkisi de genellikle hayat dersi veren, eğlenceli ve dokunaklı rolleri oynayan komedyenlerdir. Hayatın gerçekten önemli şeylerini öğrenmek için.

Gerçekçi bir film, çünkü 1940'ların insanları, komşu olduklarını düşündükleri insanlar bu şekilde ayrıldılar. Herkes bu durumu çok safça bir şekilde ele alır; hatta subaylar bile pasaportun nasıl göründüğünü gerçekten bilmiyorlar, çünkü her şey o kadar yeni. Evlenmeden hamile kalan kız için: o günlerde bile aile şerefini, aile üyelerine olan sevginin önünde tutacak kadar aptal ve inatçı insanlar olduğuna eminim. Akpınar tarafından canlandırılan baba karakteri, sevdiklerine sadık bir basit ama bilge bir adamdır.

Son bir nokta: Bu, eski Türkiye hakkında modern bir film olduğundan, her iki dünyanın da birazını elde edersiniz. Olumlu kalıplaşmaları ve olumsuz olanları da bulabilirsiniz. Türk nüfusunun yarısı modern, batıya yönelik insanlar, kendi kültürlerinin farkında olan, ancak diğer kültürlere de açık olan insanlardır. Fanatik İslamcılar inatçı ve hoşgörüsüz oldukları için, dünya genelinde bu tür bir grup bulabilirsiniz ve bu filmde gördüğünüz gibi her zaman orada olacaklar. Gelecek için tüm önyargıları sona erdirmeliyiz! Ancak her geçen gün, bu başarı daha önce olduğundan daha zor görünüyor. Ne yazık!