6 Görüntülenme
Hürkuş Göklerdeki Kahraman izle (2018)
5.4 IMDB Puanı

Hürkuş Göklerdeki Kahraman izle (2018)

(Hürkus, Веджихи Хюркуш, Hürkuş)
  • Yapım Yılı Turkey
  • Yapım Şirketi Egrikapi Productions
  • Film Süresi 1s 53dk
Oyuncular Hilmi Cem Intepe , Gizem Karaca , Miray Daner , Bora Akkas , Birol Ünel , Ali Nuri Türkoglu , Cem Uçan , Efecan Dianzanza , Gurur Aydogan , Hakan Yufkacigil , Levent Can , Bahadir Yenisehirlioglu , Murat Arkin , Riza Akin , Zeyno Eracar
Hürkuş: Göklerdeki Kahraman Filmi Hakkında

Türkiye havacılık tarihinin en önemli ismidir Vecihi Hürkuş. Türkiye’de ilk uçak tasarımını yapmış ve üretmiştir. Bu büyük kahramanın hayatını anlatan biyografik bir film 25 Mayıs 2018 tarihinde vizyona girecektir. Filmin yönetmenliğini Kudret Sabancı üstlenmektedir.
Çekimlerine geçen yıl başlanan Göklerdeki Kahraman filminin ayrıntıları, Ortaköy Feriye Palace’de gerçekleştirilen basın toplantısı ile yönetmen Kudret Sabancı aktarmıştır. “Kurmaca değil, gerçek bir karakter Vecihi Hürkuş. Bu filmde onun hayatı ön plana çıkıyor. Bunu en iyi şekilde beyaz perdeye yansıttığımıza inanıyorum. Geniş bir kadro, güzel bir hikâye ve güzel bir prodüksiyonla çalıştık. Çıkan sonuç da gayet tatmin edici oldu.”
Filmde Vecihi Hürkuş’u canlandıran isim ise, Hilmi Cem İntipe’dir. İntepe, yaptığı açıklamada, oynadığı rolden dolayı çok heyecanlı ve mutlu olduğunu dile getirdi. Ayrıca filmde çok büyük bir emek olduğuna dikkat çekti ve devamında şunları söyledi: “Sonuçta gerçek bir kahraman Vecihi Hürkuş. Onun ruhunu yaşamak, onunla aynı duyguları hissetmek değişik bir duyguydu benim için.”
Diğer bir başrol oyuncusu konumunda olan Gizem Karaca, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Gerçekten severek oynadık. İlk defa bir dönem filminde rol aldım. Bundan dolayı kendimi görünce heyecanlandım. Filmin her anı bizim için oldukça değerli idi. Yaşadığım en ilginç set tecrübem oldu.”
Filmde görsel efekten sorumlu olan Mehmet Çetin de bazı açıklamalar yaptı. İzleyiciler için özel efektler kullandıklarını dile getiren Çetin, hepsinin, filmi ve aksiyonu daha iyi yaşatabilmek adına olduğunu da ekledi.
Vecihi Hürkuş denildiğinde akıllara hep Ertem Eğilmez’in yarattığı, usta oyuncu Şener Şen’in canlandırdığı meşhur Vecihi karakteri gelmektedir. O filmde de aslında büyük kahraman Vecihi Hürkuş’a atıfta bulunulur ve büyük kahraman anılırdı. Bu film ise, 25 Mayıs’ta gösterimde olacak.