17 Görüntülenme
Cesur Yürek izle (1995)
8.4 IMDB Puanı

Cesur Yürek izle (1995)

(Braveheart, Corazón valiente, Coração Valente, Смело сърце, Coeur vaillant, Hrabro srce, Statečné srdce, Kartmatu, Braveheart - Den okuvlige, Braveheart - Taipumaton, Ο γενναιόκαρδος, A rettenthetetlen, Rettenthetetlen, Shojadel, Lev Amitz, Braveheart - Cuore impavido, ブレイブハート, Drošsirdis, Narsioji širdis, Braveheart - Waleczne Serce, Waleczne Serce - Braveheart, Braveheart)
  • Yapım Yılı USA
  • Yapım Şirketi Icon Entertainment International / The Ladd Company / B.H. Finance C.V. / Icon Productions
  • Film Süresi 2 saat 58 dakika
Oyuncular James Robinson , Sean Lawlor , Sandy Nelson , James Cosmo , Sean McGinley , Alan Tall , Andrew Weir , Gerda Stevenson , Ralph Riach , Mhairi Calvey , Brian Cox , Patrick McGoohan , Peter Hanly , Sophie Marceau , Stephen Billington
"Cesur Yürek izle" (Braveheart), Mel Gibson tarafından yönetilen ve başrolünde de Mel Gibson'ın yer aldığı, İskoçya'nın tarihi bağımsızlık mücadelesini anlatan bir Amerikan tarihi drama filmidir.
Film, 13. yüzyılda İngiliz kralı I. Edward'ın İskoçya'yı istila etmesi ve İskoçya'nın özgürlük mücadelesine liderlik eden William Wallace'ın hikayesini anlatır. Film, gerçek bir kişinin yaşamından esinlenerek oluşturulmuş kurgusal bir senaryoya dayanmaktadır.
Wallace, İngiliz egemenliği altındaki İskoçya'da büyümüştür ve ülkesinin özgürlüğü için savaşmaya karar vermiştir. Wallace, İskoçya'yı İngilizlerden kurtarmak için bir ordu toplar ve İngiliz ordusuna karşı savaşır. Bu süreçte, Wallace, sevgilisi ve eşi Murron'ı İngiliz askerleri tarafından öldürüldüğünde daha da motive olur.
Wallace, İskoçya'nın özgürlüğü için savaşırken, İngilizler onu yakalar ve hain olarak suçlar. Ancak, Wallace, İskoçya'nın özgürlüğü için canını feda etmeye hazırdır.
"Braveheart izle", tarihi bir olayı epik bir şekilde anlatırken, bağımsızlık, cesaret, sadakat ve aşk gibi temaları işlemektedir. Film, muhteşem sahneleri, eşsiz performansları ve ilham veren hikayesiyle sinema tarihinin en ünlü filmlerinden biridir.