44 Görüntülenme
Aşk ve Gurur izle (2005)
7.8 IMDB Puanı

Aşk ve Gurur izle (2005)

(Pride & Prejudice, Orgullo y prejuicio, Orgueil et préjugés, Orgulho & Preconceito, Гордост и предразсъдъци, Ponos i predrasude, Pýcha a predsudek, Stolthed & fordom, Uhkus ja eelarvamus, Stolthet och fördom, Ylpeys & ennakkoluulo, Ylpeys ja ennakkoluulo, Orgueil & préjugés, Siamake da tsrurtsmena, Stolz & Vorurteil, Perifania & prokatalipsi, Περηφάνια και προκατάληψη, Büszkeség és balítélet, Orgoglio e pregiudizio, プライドと偏見, Lepnums un aizspriedumi, Puikybe ir prietarai, Stolthet og fordom, Duma i uprzedzenie, Orgulho e Preconceito, Mandrie si prejudecata, Гордость и предубеждение, Гордост и предрасуда, Prevzetnost in pristranost, Pride & Prejudice (Orgullo y prejuicio), Stolthet & fördom, 傲慢與偏見, Aşk ve Gurur, Гордість та упередження, Kiêu Hãnh và Dinh Kiên)
  • Yapım Yılı France
  • Yapım Şirketi Focus Features / Universal Pictures / StudioCanal / Working Title Films / Scion Films
  • Film Süresi 2 saat 9 dakika
Oyuncular Keira Knightley , Talulah Riley , Rosamund Pike , Jena Malone , Carey Mulligan , Donald Sutherland , Brenda Blethyn , Claudie Blakley , Sylvester Morand , Simon Woods , Kelly Reilly , Matthew Macfadyen , Pip Torrens , Janet Whiteside , Sinead Matthews
Aşk ve Gurur 2005 senesinde yapımı tamamlanan romantik drama türünde sinema tarihine geçen bir filmdir. Özgün adı Pride & Prejudice olan film 1813 yılında yayımlanan Gurur ve Önyargı kitabından uyarlanmıştır.
18. asırın sonlarına doğru sınıflar ayrımların yaşandığı İngiltere’de yaşayan beş kız kardeşin annelerinin çocuklarına iyi bir baba bulup, gelecek adına garanti altına alma hayalini anlatan filmde kardeşlerden bir tanesi olan eğlenceli ve zeki Elizabeth veya diğer adıyla Lizzie, kendisine düşkünlüğü ile ön plana çıkan babası ile hayatın bambaşka yönlerini keşfetmekte ve hayatı doludizgin yaşamaktadır. Filmin teması tamamen gerçeklik ve romantizm üzerine tasarlanmıştır. Aile temasını da en iyi şekilde anlatan film hala dünya çapında yoğun izlenmesi ile de adından söz ettirmektedir.
Film, toprak sahiplerinin seçkinleri olan ailenin evlilik, kavramsal ve etik temalarını yaşamın getirdiği durumlarla harmanlayarak, olumsuzluklarla mücadeleyi konu alması ile sinema tarihinin başyapıtlardan olmayı başarmıştır. Keira Knightley ve Matthew Macfadyen’in baş rolünde oynadığı Aşk ve Gurur, günümüz sinema tarihinde halen izlenmeye ve takip edilmeye devam ediyor.